wystawa-galeria Postep

Czym są i do czego służą ekrany akustyczne?

Często używane są walce do prac asfaltowych przy budowie dróg

Ekrany akustyczne spotkamy jako wytwory pracy ludzkich rak lub natury. Tworzy się je z płyt, które powstają dzięki użyciu do ich produkcji poliwęglanu, a także betonu, ceramiki albo szkła akrylowego. Najważniejszą ich cechą jest odbijanie i pochłanianie fal dźwiękowych. Można również wykorzystać do ich stworzenia naturalnie występujące w przyrodzie nasypy ziemne, które z biegiem czasu obrasta roślinność. Jednakże zazwyczaj w większości przypadków wykorzystuje się sztucznie powstałe ekrany akustyczne. Nazywa się je również ekranami dźwiękoszczelnymi, ponieważ skutecznie chronią przed uciążliwym hałasem. Najczęściej można się na nie natknąć podczas podróży samochodem i pociągiem.

Ponieważ to przy bardzo ruchliwych trasach mają swoje miejsce i spełniają swoje zadanie tłumiąc źródła hałasu.

Jak działają ekrany akustyczne?

W poprawnym działaniu omawianych ekranów udział ma fizyka. Liczy się główne współczynnik pochłaniania dźwięku przez materiał, z którego został zbudowany ekran. Dlatego nikogo nie powinno dziwić to, iż nie produkuje się ich z zwykłego metalu. Im wyższy jest wspomniany współczynnik z tym lepszym jakościowo ekranem mamy doczynienia, ponieważ odbija on od swojej powierzchni spora liczbę fal dźwiękowych. Osoby zajmujące się wyborem ekranów ustawianych przy trasach autostrad powinny koniecznie zapoznać się z wysokością tego współczynnika. Równie ważna jest także izolacyjność akustyczna.

To ona chroni przestrzeń znajdującą się za ekranem akustycznym przed niepożądanym hałasem. Istotnymi parametrami są także wymiary ekranów. Liczy się ich długość oraz wysokość. Należy dobrze zaplanować rozmieszczenie ekranów wzdłuż źródła hałasu. Nie jest to często zadanie proste, ale specjaliści z doświadczeniem wykonują je bardzo dobrze. Dzięki temu ludzie mieszkający w pobliżu hałaśliwych torowisk lub szos mogą cieszyć się ciszą i nie muszą walczyć z denerwującym i szkodzącym zdrowi hałasem. Coraz częściej ekrany akustyczne powstają również w dużych miastach w niedalekim sąsiedztwie osiedli.

Należy wspierać inicjatywy dążące do ich stawiania, bowiem przekładają się one na komfort życia mieszkańców.