wystawa-galeria Postep

Demofobia

http://uczulenia.com.pl

Demofobia to jedna z fobii wliczana do tak zwanych chorób cywilizacyjnych. Charakteryzuje się panicznym lękiem przed przebywaniem w tłumie, ścisku lub pomieszczeniu, w którym znajduje się duża ilość osób.

Najczęstsze objawy tej choroby podczas przebywania w dużej grupie ludzi to przyspieszone bicie serca, podwyższone tętno, atak ogólnej paniki, irracjonalne zachowanie, a nawet omdlenia. Choć na demofobię nie choruje duży odsetek ludzi, to dla osób cierpiących na tę chorobę może się okazać czynnikiem, który na wiele sposobów może utrudnić normalne funkcjonowanie.

Po pierwsze, demofobia wyklucza podróżowanie komunikacją miejską, samolotami czy pociągami. Po drugie, chorowanie na demofobię skreśla te osoby w udziale w imprezach masowych czy koncertach.

Po trzecie, ta choroba może stać się czynnikiem, który „podejmie decyzję” za osobę chorą o życiu w wielkich aglomeracjach miejskich. Jak każdą fobię, można poddać ją leczeniu u psychologia czy psychiatry, co będzie konieczne dla osób, które będą chciały funkcjonować z normalny sposób.