wystawa-galeria Postep

Objawy, przy których powinieneś skorzystać z pomocy psychologa

Są takie chwile, kiedy czujemy się całkowicie przytłoczeni tym co dzieje się w naszym życiu. Mamy wrażenie, że nie panujemy nad tym, że jesteśmy w tym wszystkim pogubieni, a co się z tym wiąże, że na wiele spraw reagujemy znacznie bardziej niż tak naprawdę powinniśmy.

Może się wówczas okazać, że będziemy potrzebować pomocy kogoś, kto będzie potrafił nas wysłuchać, a także tak nas poprowadzić, że z niewielką pomocą sami dojdziemy do rozwiązania, które będzie dla nas najlepsze.

Kiedy pomoże nam psycholog?

Zastanawiamy się, czy już jesteśmy w takim stanie, że potrzebna nam jest pomoc psychologa? Jeśli czujemy, że nasze reakcje są nieadekwatne do sytuacji, że reagujemy zbyt ostro i później jesteśmy jeszcze bardziej przygnębieni.

Jeśli dopadają nas różnego rodzaju lęki i problemy, które przeszkadzają nam funkcjonować wśród innych. Albo zostaliśmy odrzuceni przez swoje środowisko, czy to w pracy czy w domu, to jest właśnie ten moment, kiedy powinniśmy się zwrócić do specjalisty.

Najlepszy będzie tutaj psycholog, który pomoże nam nie tylko w rozwiązaniu wcześniej wymienionych problemów, ale także wtedy, gdy czujemy się bezsilni, gdy mamy problemy natury seksualnej, albo doświadczamy przemocy domowej. Co więcej, możemy udać się do niego również wtedy, gdy mamy problemy z bezsennością i koszmarami sennymi, jak również pomaga przepracować problemy między małżonkami, rodzicami a dziećmi, jak i współpracownikami.

Dlaczego jest tak dobry?

Co sprawia, że psycholodzy są tak dobrzy w tym co robią? To dlatego, że potrafią słuchać, do tego wiedzą w jaki sposób interpretować to co słyszą, a także uczą się, jak dostrzec przyczynę problemu, aby móc go rozwiązać. Co więcej, dobry psycholog potrafi w taki sposób pokierować rozmowę, aby pacjent stopniowo sam dochodził do tego, co będzie dla niego najlepsze.

Dzięki temu będzie miał większą motywację, aby wprowadzić odpowiednie zmiany do swojego życia, dzięki czemu pacjentowi łatwiej będzie z tym wszystkim walczyć i zacząć życie od nowa, tak aby nie poddawać się problemom i umieć w odpowiedni sposób walczyć o swoje dobre samopoczucie i właściwe funkcjonowanie. Ważna jednak jest tutaj też odpowiednia zażyłość między pacjentem a psychologiem, taka która budzi poczucie zaufania, ale jednocześnie nie przekracza granic profesjonalizmu.

Jeśli czujemy, że to co dzieje się w naszym życiu zaczyna nas przerastać, to koniecznie musimy przyjrzeć się różnym możliwościom i spotkać się z psychologiem, który pomoże nam lepiej zrozumieć niektóre kwestie, a także podpowie jak sobie z tym wszystkim radzić.