wystawa-galeria Postep

Psycholog może pomóc dziecku

https://rodzinne.com/ https://adwokatdomanska.pl/

Czasami jakieś dziecko ma w sobie bardzo dużo złości i na wszystko reaguje agresją. Innym razem może się okazać, że będzie bardzo zamknięte w sobie, wycofane, a to z kolei będzie powodowało, że trudno będzie do takiego dziecka dotrzeć, nie mówiąc już o tym, że trudno będzie mu także nawiązywać nowe znajomości. Dodatkowo wiele dzieci musi się zmagać z różnymi traumami, takimi jak śmierć kogoś bliskiego, przemoc w rodzinie czy przemoc ze strony rówieśników, a wszystkie takie wydarzenia będą miały ogromny wpływ na jego dalsze życie. Dlatego też warto wiedzieć, że w każdej chwili można skorzystać z pomocy psychologa, najlepiej takiego, który specjalizuje się w wiedzy o dzieciach, bo to właśnie on będzie mógł tutaj najwięcej pomóc.

Odpowiednie podejście i przygotowanie

Oczywiście żeby móc pomagać innym ludziom, psycholog musi się najpierw do tego odpowiednio przygotować. Jednak taka pomoc jest szczególnie ważna w przypadku dzieci, które są znacznie bardziej wrażliwe niż dorośli, które niejednokrotnie są też bardziej nieufne, a to wszystko oznacza, że trzeba mieć do nich odpowiednie podejście, robić to wszystko z należytym wyczuciem. Dlatego też, warto zobaczyć jak powinien się zachowywać psycholog, aby była największa szansa na to, że pomoże on dziecku. Powinien pracować w gabinecie, który jest przystosowany do najmłodszych, w którym jest kolorowo, w którym są różne zabawki, ponieważ przez taką czynność jak zabawa czy rysowanie, psycholog także może wiele powiedzieć na temat problemów dziecka i tego, w jaki sposób można mu pomóc.

Musi oczywiście być też cierpliwy i mieć odpowiednie podejście, tak aby dziecko mu zaufało i się przed nim otworzyło. Jeśli nie będzie woli współpracy ze strony dziecka, to nawet najlepszy psycholog nie będzie w stanie temu dziecku pomóc.

Jest ich sporo

Nie ulega wątpliwości, że jest sporo psychologów dziecięcych którzy chcą pomóc tym najmłodszym. Czasami będzie to polegało na walce z fobiami, które utrudniają życie, czasami będzie to pomoc w poradzeniu sobie z różnymi traumami. Jednak jeśli poszukujemy psychologa, który zajmie się naszym dzieckiem, to powinniśmy wybierać tego najlepszego w naszej okolicy. To oznacza, że zanim zdecydujemy się zapisać na konkretną wizytę, powinniśmy najpierw sprawdzić o nich opinie, popytać wśród znajomych czy nie mają kogoś znajomego, sprawdzić kto może się pochwalić sporym doświadczeniem w tym zakresie. Im lepszego wyboru dokonamy, tym większa będzie szansa, że dziecko się otworzy, że będzie chciało współpracować i że naprawdę da sobie pomóc. Pamiętajmy, że psycholog dziecięcy musi się wykazać znacznie większym wyczuciem i umiejętnością nawiązania z dzieckiem nici porozumienia.

www.pik.legnica.pl

Dlatego tak ważne jest to, aby był on jak najlepiej przygotowany do swojego zadania, ale również, żeby miał ku temu naturalne predyspozycje.