wystawa-galeria Postep

Słowa też bolą

Wielu myśli, że chodzi tylko o wyzwiska – o niecenzuralne słowa, których sami nie chcieliby powtarzać i które należałoby ocenzurować. Przemoc psychiczna to jednak znacznie więcej. To nie tylko chamskie dogryzanie – często to precyzyjnie wymierzone uwagi, które mają na celu poniżenie ich adresata.

To słowa, która mają obniżyć jego lub jej poczucie własnej wartości. Sprawić, żeby ofiara pomyślała, że bez danej osoby jest nikim. Żeby wyperswadować jej z głowy myśl o odejściu i o tym, że cokolwiek może zdziałać sama.

Przemoc psychiczna jest bardzo trudna do przerwania. Osoba, która raczy drugą przykrymi uwagami może sprawiać wrażenie, że robi to dla jej dobra w ten sposób usprawiedliwiać swoje zachowanie. Uświadomienie sobie, że naprawdę chodzi o pokazanie swojej wyższości jest trudne.

Jest jednak konieczne, żeby przerwać krąg przemocy i zgłosić się po pomoc. Psychoterapia online pomoże osobom doświadczającym przemocy psychicznej odzyskać poczucie własnej wartości – choć często jest to proces długotrwały.