wystawa-galeria Postep

Czy ma sens ubezpieczenie mieszkania?

https://www.kuke-finance.pl

Z pewnością zdajemy sobie sprawę z tego, że możemy wybierać w różnych ofertach ubezpieczenia. To oznacza, że możemy zdecydować się na jedno, które będzie dotyczyło konkretnego przypadku np. ubezpieczenia samochodu czy mieszkania, albo możemy się zdecydować na takie ubezpieczenie, które będzie chroniło nas kompleksowo, a więc w wielu różnych sytuacjach. Niestety, nadal możemy spotkać spore grono osób, które uważają, że ubezpieczenie jest niepotrzebne, że to tylko wyciąganie pieniędzy od ludzi i nic z tego nie ma. Szkoda, że w ogóle pojawiają się takie opinie, bo prawda jest taka, że wykupione ubezpieczenie może nas ochronić od poważnych kłopotów, zwłaszcza jeśli będą się one wiązały z koniecznością wypłacenia sporej kwoty innym ludziom.

Czy warto o nim myśleć w kwestii mieszkania?

Zastanawiamy się nad tym, czy warto wykupywać ubezpieczenie mieszkania? Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości w tej kwestii, to powinniśmy wiedzieć, że odpowiedź zawsze brzmi – tak. Przede wszystkim mając takie ubezpieczenie, będziemy mieli świadomość, że jeśli zalejemy sąsiada, to właśnie z pieniędzy z ubezpieczenia zostanie opłacone jego odszkodowanie. Czyli będziemy mogli naprawić wywołane przez nas zniszczenia, jednocześnie nie wydając na nie złotówki z własnego portfela. Owszem, te pieniądze zostały wcześniej wpłacone na konto ubezpieczyciela, ale niejednokrotnie może się okazać, że to co będziemy musieli zapłacić sąsiadowi, znacznie będzie przewyższało naszą wpłatę, a jednocześnie nie będziemy musieli w żaden sposób ruszać naszych bieżących finansów. Co więcej, jeśli okaże się, że to nas zalał sąsiad i nie będzie on miał swojego ubezpieczenia, wówczas koszty naprawy zostaną pokryte z naszego ubezpieczenia, a ubezpieczyciel sam będzie dochodził od sąsiada należnych pieniędzy.

To oznacza, że wiele tego typu spraw będzie można załatwić spokojniej, bez żadnego problemu i w wielu przypadkach również bezgotówkowo. Dlatego też, tak ważne jest to, abyśmy nie tylko wykupili ubezpieczenie mieszkania, ale również żebyśmy się zastanowili, co dokładnie ma ono obejmować.

Jakie są możliwości?

Jeżeli mieszkamy w domu jednorodzinnym i nie ma możliwości, abyśmy mieli zalać sąsiada, to nie ma sensu wykupywać ubezpieczenia, które będzie nas od tego chroniło. Jeśli mieszkamy w bloku i nie mamy nad sobą dachu, tylko kolejne mieszkanie, to nie ma sensu wykupywać ubezpieczenia, które będzie nas chroniło od zerwanego dachu. Przede wszystkim pamiętajmy, że za każdy punkt takiej ochrony, będziemy musieli zapłacić.

Dlatego warto się na spokojnie zastanowić, jakie sytuacje faktycznie mogą się pojawić i nam zaszkodzić, od jakich powinniśmy się zabezpieczyć. Warto pomyśleć o włamaniu, o pożarze, o zalaniu przez sąsiada albo przez deszcz, o wybiciu okien. Im lepiej dopasujemy takie ubezpieczenie, tym większa będzie szansa, że otrzymamy odszkodowanie, bo będziemy chronieni od tych rzeczy, które faktycznie mogą się u nas zdarzyć. W przeliczeniu na rok, kwota ubezpieczenia mieszkania nie jest duża. To oznacza, że naprawdę warto się zastanowić nad jego wykupieniem, bo w trudnej sytuacji może się ono okazać niesamowicie ważną pomocą.